Chirurgia stomatologiczna jest podspecjalnością stomatologii, która zajmuje się operacyjnym leczeniem jamy ustnej, a także jej okolic. W ramach chirurgii stomatologicznej realizowane są zabiegi takie jak usuwanie zębów zatrzymanych, czy też resekcja wierzchołka korzenia zęba. Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej często stanowią uzupełnienie leczenia endodontycznego, ortodontycznego, protetyki czy implantologii. Zabiegi chirurgiczne w naszej lecznicy stomatologicznej są wykonywane przez lekarza specjalistę chirurgii stomatologicznej.
Co robi chirurg stomatolog?
Wielu pacjentów może zastanawiać się nad tym, co robi chirurg stomatolog. Chirurg w naszej lecznicy stomatologicznej zajmuje się:
Ekstrakcją zęba mlecznego oraz stałego
Jest to zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu zęba z jamy ustnej. Chirurg zrywa więzadło okrężne zęba, a następnie przy pomocy kleszczy dokonuje zwichnięcia zęba. Tak przygotowany ząb może być swobodnie wyjęty z jamy ustnej. Zabieg ten kończy się na zaszyciu powstałego w wyniku zabiegu zębodołu.
Ekstrakcją zębów zatrzymanych
Zęby zatrzymane to zęby, które nie wyrżnęły się na powierzchnię dziąsła, bądź też zrobiły to zaledwie częściowo. Usunięcie takiego zęba z jamy ustnej wymaga tzw. dłutowania, czyli zastosowania alternatywnej metody ekstrakcyjnej, podczas której chirurg dokonuje nacięcia dziąsła. Następnie, ząb zostaje podzielony na fragmenty i usuwany w pojedynczych kawałkach. Po dłutowaniu rana zostaje zszyta.
Odbudową utraconej tkanki kostnej
Odbudowa tkanki kostnej jest często stosowanym zabiegiem przed leczeniem implantologicznym. Chirurg przy pomocy materiałów kościozastępczych może zrekonstruować brakującą kość szczęki, dzięki czemu implant stomatologiczny uzyskuje pożądaną stabilność.
Odbudową i modelowaniem tkanek miękkich
Zabiegi te polegają na wyeliminowaniu wszystkich nieprawidłowości, związanych z tkankami miękkimi.
Resekcją wierzchołka korzenia zęba
Jest to zabieg polegający na odcięciu wierzchołka korzeniowego wraz z dokładnym oczyszczeniem otaczających go zmian zapalnych. Jego wykonanie jest zalecane w momencie, gdy leczenie kanałowe zęba nie ma szans powodzenia lub też inne sposoby leczenia nie przyniosą pożądanych rezultatów.
Plastyką wyrostka zębodołowego
Jest to zabieg polegający na odbudowie kości wyrostka zębodołowego. Dzięki zastosowaniu preparatu kościotwórczego możliwe jest całkowite odtworzenie wyrostka zębodołowego z myślą o wykonaniu leczenia implantologicznego czy protetycznego.
Nacinaniem i drenażem ropnia zębowego
Ropień to potoczne określenie ropnego stanu zapalnego na dziąśle, znajdującego się najczęściej w okolicach wierzchołka zęba. Nacięcie i dalszy drenaż ropnia to jedyna bezpieczna opcja wyleczenia tej dolegliwości. Kategorycznie odradzamy samodzielne przebijanie ropnia zębowego!
Usuwaniem torbieli obecnych w jamie ustnej
Torbiele jamy ustnej zwykle wykrywane są w trakcie badania RTG. Chirurgiczne usuwanie torbieli odbywa się w przeciągu jednej wizyty.