W ofercie z zakresu periodontologii pacjenci lecznicy stomatologicznej znajdą leczenie paradontozy — choroby jamy ustnej atakującej przyzębie. Każdy z naszych pacjentów leczony jest w sposób indywidualny i z zachowaniem należytej precyzji. Wszystkie niepokojące objawy chorób dziąseł, takie jak krwawienie podczas szczotkowania, nienaturalna ruchomość zębów czy utrzymujący się nieprzyjemny zapach z ust powinny być zgłoszone periodontologowi z lecznicy stomatologicznej.
Co to jest periodontologia?
Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem i profilaktyką tkanek otaczających zęby. Przyzębie izoluje szyjki i korzenie zębów od wpływu bodźców pochodzących z zewnątrz, takich jak zimne i ciepłe pokarmy czy drobnoustroje obecne w jamie ustnej. To właśnie od stanu przyzębia zależy utrzymanie zębów w odpowiedniej pozycji. Wraz z mineralizacją osadu gromadzącego się na szkliwie i powstawaniem kamienia nazębnego dochodzi do powstawania stanów zapalnych i obniżania linii dziąseł. Zwiększona obecność kamienia nazębnego może doprowadzić do poważnego rozchwiania zębów, a w skrajnych przypadkach — nawet do ich wypadnięcia. W lecznicy stomatologicznej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest nie tylko leczenie, ale też odpowiedzenie pacjentowi na pytanie takie jak co to jest periodontologia.
Rozwój zapalenia dziąseł (parandotoza) jest spowodowany przez czynniki takie jak:
- niewłaściwa higiena jamy ustnej
- niedobór witamin i minerałów
- zaburzenia hormonalne
- występowanie wad zgryzu, uniemożliwiających poprawne oczyszczanie zębów z płytki nazębnej
- nieuregulowana cukrzyca
- nadużywanie alkoholu i wyrobów tytoniowych
Leczenie paradontozy — jak przebiega?
Periodontologia to w największym stopniu leczenie paradontozy. Sposób leczenia zależny jest od tego, jak bardzo paradontoza rozwinęła się. W przypadku wczesnej paradontozy leczenie opiera się o poprawną realizację podstawowych zabiegów higieny jamy ustnej. Instruujemy pacjenta jak szczotkować zęby, nitkować przestrzenie międzyzębowe oraz płukać jamę ustną. Dzięki temu możliwe będzie zatrzymanie rozwoju paradontozy.
W ramach leczenia zaawansowanej paradontozy zajmujemy się skalingiem, polegającym na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni szkliwa. Wraz z wykorzystaniem skalera ultradźwiękowego, dochodzi do stopniowego pękania nagromadzonych złogów i ich odpadania od zębów. Zalecamy także wykonanie polerowania zębów po oczyszczeniu ich z kamienia, tak aby powróciły one do odpowiedniego stanu wizualnego. W przypadku poważnego zapalenia dziąseł możliwe jest połączenie skalingu z kuracją antybiotykową, zatrzymującą rozwój stanu zapalnego.
Aby uniknąć kolejnych problemów z gromadzącym się kamieniem nazębnym, pomagamy przez nasz instruktaż higieny jamy ustnej. Zalecamy, aby umawiać się na skaling przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie nawrotom paradontozy i unikanie częstych wizyt związanych z niewłaściwym stanem przyzębia.