Zdjęcia Pantomograficzne
Stomatologia

Badania z wykorzystaniem promieni Roentgena pozwalają na dokładne i co najważniejsze — bezbolesne uwidocznienie wszystkich niezbędnych tkanek kostnych jamy ustnej. Dzięki badaniom takim jak pantomogram możliwe jest między innymi przeanalizowanie stanu stawu skroniowo-żuchwowego.

Realizujemy niezbędne badania radiowizjograficzne takie jak pantomogram, punktowe RTG zęba czy tomografia komputerowa. Każde badanie z pomocą promieni rentgenowskich realizowane w naszej lecznicy stomatologicznej wykorzystuje zalecane dawki promieniowania RTG, dzięki czemu zabiegi są całkowicie bezpieczne.

Co to jest pantomogram?

Pantomogram to najpopularniejsze zdjęcie RTG, dzięki któremu możliwe jest zarejestrowanie zębów, kości szczęki i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Tak szeroki obszar zobrazowany na zdjęciu rentgenowskim pozwala na ocenę potencjalnych nieprawidłowości budowy zębów czy stanu przyzębia. Pantomogram umożliwia także zlokalizowanie zębów zatrzymanych, czyli takich, które nie wyrżnęły się na powierzchnię dziąsła.

Wśród wskazań do wykonania pantomogramu zaliczamy:

  • konieczność wykonania leczenia ortodontycznego
  • potencjalne urazy szczęki
  • zaawansowana próchnica
  • choroby przyzębia
  • konieczność usunięcia zęba (ekstrakcja zęba)
  • kamica ślinianki
  • przygotowania do leczenia implantologicznego

Wykonanie pantomogramu nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Po zdjęciu wszystkich metalowych przedmiotów pacjent otrzymuje specjalną kamizelkę mającą zminimalizować przyjętą dawkę promieniowania. Po podejściu do aparatu pacjent powinien umieścić głowę w wyznaczonym miejscu i stać nieruchomo. Aparat do pantomogramu obraca się wokół głowy pacjenta, tworząc warstwowe zdjęcie rejestrowanych struktur. Całe badanie trwa zaledwie kilkanaście sekund.

RTG zęba

Realizujemy także inne badania radiologiczne takie jak:

  • Tomografia komputerowa — jest to jedno z najczęściej stosowanych badań rentgenowskich stosowanych w diagnostyce stomatologicznej. Umożliwia zobrazowanie wszystkich niezbędnych tkanek w perspektywie przekrojowej. Tomografia komputerowa okazuje się niezbędna przed leczeniem implantologicznym, gdyż pozwala ocenić ilość i jakość tkanki kostnej w jamie ustnej pacjenta.
  • Punktowe RTG zęba — zdjęcie to obejmuje maksymalnie cztery zęby i pozwala na zbadanie budowy i przebiegu korzeni zęba czy potencjalnej obecności próchnicy na powierzchniach stycznych zęba. Punktowe RTG zęba jest zalecane przed wykonywaniem leczenia kanałowego czy ekstrakcji zęba nienadającego się do dalszego leczenia zachowawczego.
  • Cefalogram — badanie to jest zalecane w momencie podejmowania się leczenia ortodontycznego, gdyż umożliwia rozpoznanie typu wady zgryzu. Z jego pomocą można zbadać nie tylko zęby, ale też i twarzoczaszkę. Cefalogram oferuje możliwość szybkiego wykrycia potencjalnych urazów, chorób i nieprawidłowości w obrębie szczęki. W porównaniu do pantomogramu obrazuje także zatoki przynosowe pacjenta, jak i inne tkanki miękkie.
Umów wizytę